Son Dakika Haberleri
Başlangıç / Bilgi / İlkokul düzeyinde atatürkün hayatı özet

İlkokul düzeyinde atatürkün hayatı özet

Sponsorlu Bağlantılar

Rate this post

İlkokul düzeyinde Atatürk’ün hayatı   hakkında kısa ve özeti bilgi

Atatürk 1881′ de Selanikte doğdu. Babasının ismi Ali Rıza,   annesinin ismi de Zübeydedir. Şu okullarda eğitim görmüştür; ilkokulu mahalle mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokulu Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, liseyi Selanik Askeri İdadisi, üniversiteyi de Harp Okulu ve Harp Akademisinde eğitim görmüştür. 1893’de Askeri Rüştiye okulunda okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve “Mustafa Kemal” olarak anılmaya başlandı.

1. Dünya Savaşı sona erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanmasıyla vatan toprakları düşmanlar tarafından paylaşılacaktı. Bu olaya karşı çıkarak 19 Mayıs 1919yılında Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasına önderlik yapan Atatürk meclis tarafından hükumet Başkanı seçildi.

5 Ağustos 1921 yılında yine aynı meclis tarafından başkomutan seçildi. Sakarya savaşının kazanılmasıyla büyük gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi verildi.

29 Ekim 1923 yılında cumhuriyet ilan edildi ve Atatürk Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı oldu.

1934 tarihinde meclis soyadını  “Atatürk”  olarak değiştirdi. Atatürk’ün anlamı ise “Türklerin atası” anlamına geliyor. 10 Kasım 1938 yılında dolmabahçe sarayında öldü.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımızdaki Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için yaptığımız savaşın adı nedir cevabı isimli yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

İlgini Çekebilir

Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz

Sponsorlu Bağlantılar Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz 1 (20%) 2 votes Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.