Son Dakika Haberleri
Başlangıç / Bilgi / Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan sağlık göstergeleri nelerdir?

Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan sağlık göstergeleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Rate this post

Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan sağlık göstergeleri nelerdir?

 

Bir toplumun gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde önemli bir faktör olan sağlık göstergeleri; temel vefat hızı,  bebek vefat hızı, kötü doğum hızı, kaba vefat hızı, nüfus artma oranı ve beklenen ömür süresidir.

Temel vefat hızı nasıl hesaplanır?

Temel vefat hızı:

Belirli bir toplumda bir senelik süre içinde;hamilelik dönemi, doğum esnası ve doğumdan  sonraki  ilk  altı  hafta süresince  ölen temel sayısının,  aynı sene içindeki canlı  doğum sayısına  bölümünün  bin  ile  çarpımı  ile  bulunur.

4,736 / 1,283,062 X 1000 = 3.69 (temel ölüm hızı)

Bebek vefat hızı:

Belirli bir toplumda bir senelik süre zarfında canlı  doğduktan  sonraki  365 gün zarfında ölen  bebek  sayısının,  o sene zarfında  meydana  gelen canlı doğum sayısına  oranının  bin  ile  çarpımı  ile  bulunur.

Kötü doğum hızı:

Belirli bir toplumda bir sene zarfında meydana  gelen canlı doğum sayısının,  aynı  toplumun sene ortası  nüfusuna oranının  binle  çarpılmasıyla  bulunur.

Kötü vefat hızı:

Belirli bir toplumda, bir takvim  yılı süresince gerçekleşen vefat sayısının,  aynı  toplumun sene ortası  nüfusuna  bölümünün  binle  çarpımı  ile  hesaplanır.

Beklenen ömür süresi:

TÜİK  verilerine bakarak ülkemizde ömür süresi  erkeklerde  69,2,  kadınlarda  74,4 sene olup yaklaşık 71,7 sene olarak  belirlenmiştir.

68


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımızdaki Cem sultan olayı nedir kısaca isimli yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

İlgini Çekebilir

Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz

Sponsorlu Bağlantılar Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? Söyleyiniz 1 (20%) 2 votes Haritalardan hangi amaçla yararlanılır? …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.